Praha 21.8.2019

Ve firmách, jejichž byznys je spojený s předvánočními nákupy, začínají s koncem prázdnin nábory sezonních pracovníků. Kde si nezajistí dostatečné pracovní síly už nyní, mohou být při pozdějším hledání lidí neúspěšní. Místních pracovníků je málo, a tak nezbývá než nabírat lidí v zahraničí, nejčastěji na Ukrajině. 

Pro e-shopy, tiskárny, retail nebo pro přepravní společnosti znamenají Vánoce nejvíc obchodů a největší zdroj příjmů. Bez navýšení počtu pracovníků se však neobejdou. 

„Sezonní pracovníci nastupují do skladů či tiskáren už během října a zůstávají v práci do konce roku, někteří ještě na začátku ledna, kdy dochází k výměně nevhodných dárků a další vlně nákupů. Pro personalisty to znamená, že už nyní začínají shánět dočasné pracovní síly,“ uvádí Tomáš Surka, partner ve společnostech JobConnector a Devire.

Největší e-shopy přitom mají svá sídla v Praze, Brně a jiných velkých městech, kde panuje dlouhodobě nízká nezaměstnanost. O to je hledání sezonních pracovníků složitější. Využít je možné zahraniční pracovníky, kterým stačí získat tříměsíční schengenské vízum. Toto krátkodobé povolení pro vstup do Evropské unie překryje periodu od října do ledna, kdy firmy potřebují nejvíc pracovníků do skladů, tiskáren nebo logistiky.

„Některé firmy v předvánočním čase zněkolikanásobí počet svých zaměstnanců, většinou se jedná o lidi bez složité kvalifikace. U zahraničních pracovníků je navíc výhodné, že když sem přijedou na několik měsíců, chtějí odpracovat co nejvíce, tedy i během svátků. Což se zaměstnavatelům hodí,“ vysvětluje Tomáš Surka. 

Vánoční brigády bývají zároveň atraktivní šancí také pro pracovníky. Zvýší si tak příjem před Vánocemi, kdy je čekají nákupy dárků pro rodinu a další blízké.

Číst více